Karanlığın İçinde Aydınlık Yüzler Mersin ve Adana'da

Karanlığın İçinde Aydınlık Yüzler Mersin ve Adana'da

20 Mayıs
Adil Okay’ın yazdığı, Ramazan Velieceoğlu’nun yönettiği Karanlığın İçinde Aydınlık Yüzler adlı oyun Merhaba Sanat Tiyatrosu tarafından Adana ve Mersin’de sahneye konulacak.

MERSİN
TARİH:
23 MAYIS 2010 PAZAR
SAAT:
18:00 VE 20:30 İKİ SEANS
YER:
AKDENİZ BELEDİYESİ TİYATRO SALONU

ADANA
TARİH:
24 MAYIS PAZARTESİ
SAAT:
20.00
YER:
SEYHAN BELEDİYESİ KÜLTÜR MERKEZİ

OYUNCU KADROSU
Ali SESAL
Erhan SÖNMEZ
Hüseyin TAŞ
Bülent KOÇYİĞİT
Ali Osman ABALI
Kadir AKAR
Pervin ÖNDER
Burcu ÖZDEMİR

Haydi, Arkadaşlar Tiyatroya

Yaşadığımız her dönemde insan hakları ve özgürlük savunucuları var olmuştur. Okuyan, araştıran, egemen düzene dur diyen aydınlarımız, Egemen ideolojinin karşısında muhalif kimlikler… Kirli düzen ve bilgi kirliliğinin boy gösterdiği günümüzde çok az gencimiz bu aydın kimlikleri tanıyor. İsmi duyulmamış yaşadığı dönemde kanı ve canı pasına mücadele etmiş kişiler. Mustafa Suphi, Hikmet Kıvılcımlı, Behice Boran, İlhan Erdost, Bedrettin Cömert, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Dörtler, Musa Anter ve nice isimsiz kahramanlar.

“Merhaba Sanat Tiyatrosu” 1992’den bu yana Mersin’de ve Türkiye geneli il ve ilçelere düzenli turneler düzenleyen nitelikli tiyatro yapmaya çalışan ödeneksiz bir tiyatro… 2009 2010 tiyatro sezonu için hazırladığı “Karanlığın içinde aydınlık yüzler “Ölülerimiz Konuşuyor” adlı tiyatro oyunu sergiliyor.

Yazar Adil Okay’ın kaleme aldığı “Karanlığın içinde aydınlık yüzler” “Ölülerimiz Konuşuyor” Politik belgesel nitelikli bir tiyatro oyunu… 1915’den günümüze uzanan insan hakları ve özgürlük savunucularının çeşitli komplo ve faili meçhul cinayetlerde yitirdiğimiz aydınlarımızı, yazarlarımızı gazetecilerimizi konuşturuyor… 12 Eylül 1980 darbesi ve darbe öncesi özgürlük ve insan hakları mücadelesi vermiş olan yazar ve yönetmen bir araya geldiği zaman geriye tiyatronun diğer iki ayağı kalıyor… Oyuncu ve seyirci (!)

Haydi; insan hakları ve özgülük savunucuları, üniversiteliler, öğrenciler Öğretmenlerimiz… İşkence hanelerde, faili meçhullerde, darağaçlarında, haksızlıklara uğrayan, işkencecileri erdem ve direnişleriyle yenen atmış sekiz kuşağı, Yetmiş sekizler, tüm insan hakları savavunucuları, tüm emekçiler ve tüm devrimciler HAYDİ ARKADAŞLAR TİYATROYA (!)

Ali Osman Abalı

1 yorum

  1. Adana da ki ertelendi.  ne zamana ertelendi bilmiyorum yanlız.

Yorum yaz