Eskişehir Üreti-Yorum ve Avdan köyü

Eskişehir Üreti-Yorum ve Avdan köyü

27 Nisan

Yolculuk başlıyor
Saat 7:30 da otobüslerin gelmesiyle yolcuğumuz bir şey unuttuk mu unutmadık mı telaşesiyle başladı. Oldukça heyecanlıydık. Nitekim tüm bu duygularla otobüs hareket etti. sabahın erken saatleri olmasına ve gece hiç uyumadan atolyeler buldukları her yerde prova almasına rağmen baya enerjiktik. Marşlarla yolcuğumuz devam etti. 30 km sonra Avdan köyüne vardık.

Köy muhtarı bizi oldukça sıcak karşıladı. Sonra yerleşeceğimiz alana doğru (köyün yukarı bölümünde olan harmanyeri denen bir yer) kısa bir mesafe daha yolculuk yaptık.

Nihayet köydeyiz
İner inmez çadırımızı kurup kahvaltı hazırlıklarına başladık. Hazırlıklar devam ederken köyün sürüsü alanımız yanından geçti. Şipşakçılar bu fırsatı kaçırmadı Evden getirdiğimiz yiyeceklerle soframızı donattık. Temiz havanın etkisiylede olmuş olacak ki oldukça acıkmışız. Soframıza bize hoşgeldine gelen köy halkı da dahil oldu. Onlarla birlikte güzel bir kahvaltı yaptık.

Köyü geziyoruz
Kahvaltımız biter bitmez etrafımızı saran çocuklar ve köy muhtarı eşliğinde köyü gezdik. Alevi köyü olan Avdan da bir cemevi bulunuyor. Önce burayı gezdik. Köylüler hayvanclık, tarım ve arıcılıkla uğraşıyorlar. Onları çalışırken ziyaret ettik. Sohbet ettik üretiyorumu anlattık. Kimisi ekmek yapıyor kimisi bal kovanlarında arıları ilaçlıyor kimisi ise ahılda hayvanlarıyla uğraşıyor kimisi ise evini temizliyordu. Aralarına karıştık elimizden geldiği kadar onların işlerine yardım ettik. Kolektif yaşamın kısmen de olsa hala devam eden köy de köylüler sanki oğlu veya kızıyla iş yapıyormuş gibi bizleri aralarına katıştırıverdiler.

Üretiyorum Avdan’lı gençlere karşı
Üretiyorumcularla Avdan’lı gençler maç yaptılar. Avdan’lı gençler Üretiyorumcuları iyi bir farkla yendi.

Etkinliğimiz başlıyor
Köyü gezdikten, Avdan halkıyla tanıştıktan sonra tekrar etkinlik alanımıza döndük. Bir yandan sahnelerimizi kurarken bir yandan da ritim atölyesi ellerinde defleri köyü gezip etkinliğin duyurusunu yapmaya başladı. Sabah geldiğimizden beri bizi hiç yalnız bırakmayan teyzeler ise bu arada def çalıp yöresel oyunlarını oynadılar bize.

Tabi bulduğu her fırsatta Üretiyorumcular davul zurna eşliğinde halaylara tutuştular.

Etkinlik alanımız tam bir bayram yeri haline geldi.

Tüm hazırlıkların tamamlanmasıyla etkinliğimiz müzik atölyesinin sunumu başladı. Türküleri çok seven Avdan köyü halkının ısrarı ve beğenisiyle planlanandan uzun sürdü. Ardından şiir dinletisiyle devam etti. Tiyatrocuların hazırlığı uzun sürünce programda olmayan ney dinletisiyle etkinlik devam etti. Ardından Tiyatro atölyesinin Suçsuz Aranıyor adlı oyunu sahne aldı. Beğenilen ve oldukça güldüren oyun sık sık alkışlarla kesildi. Sonra ritim atölyesi sahne aldı. Özellikle köyün gençleri ilgiyle izledi. Halaylar çekildi. Köyde yaşayan çocuklarla Üretiyorum tiyatro atölyesinin birlikte hazırladığı “Hanımım bana ne dedi” adlı oyun sergilendi. Kendi çocuklarını sahnede görmek oldukça hoşlarına gitti.

Köyün genç kadınları semah eğitimi almışlar. Onlarla birlikte semah döndük. Davul ve zurna eşliğinde halaylarla etkinliğimiz son buldu.

Öğle yemeği
Yorulmuştuk ama çok eğlenmiştik. Köy halkından gelen yoğurt ve ekmekle güzel bir ziyafet çektik. Çaylarımızı yudumlarken sigaralarımızı tüttürdük.

Dönme vakti
Sonrasında yine bahçe bağ işinden anlayan Üretiyorumcular yardıma gitti. Sohbet muhabbetten sonra dönme vakti geldi. Toparlandık. Bizi uğurlamaya gelen köylülerle vedalaştıktan sonra otobüse binip tekrar görüşmek üzere ayrıldık.

[flv:/wp-content/uploads/2010/04/M2U00310.flv 480 360]

[flv:/wp-content/uploads/2010/04/M2U00328.flv 480 360]

4 yorum

 1. zeytin

  fotoları paylaşmaya devam edeceğiz arkadaşlar….sevgilerr..

 2. Avdanli

  teşekkür ederiz yayınladığınız için sevgilerle…

 3. deagle26

  aynen fotoların devamını beklıyoruz

 4. deagle26

  Köyün genç kadınları semah eğitimi almışlar. Onlarla birlikte semah çektik. Davul ve zurna eşliğinde halaylarla etkinliğimiz son buldu.makalede bole yazan yerde semah cektık sözcugu yanlıs kullanılmıs semah halay deılkı cekılsın  semah donulur ..saygılar bızden.

Yorum yaz