Film gösterimi: Ruhların Kaçışı

Film gösterimi: Ruhların Kaçışı

23 Mart

Ankara Üreti-Yorum’un bu haftaki Cumartesi film gösteriminde başarılı bir animasyon filmi olan ‘Ruhların Kaçışı’ var. Gösterim 27 Mart Cumartesi günü saat 18:00′de Meşrutiyet Cad. Hatay Sk. 7/14 Kızılay ANKARA adresinde…

Yönetmen Hayao Miyazaki’nin, “Bir zamanlar 10 yaşında olmuş ve bir gün 10 yaşında olacaklar için” diyerek anlattığı ‘Ruhların Kaçışı’nı serbest bir ‘Alice Harikalar Diyarında’ uyarlaması olarak düşünmek mümkün.

Chihiro, babasının iş değişikliği nedeniyle bulunduğu şehirden taşınmak zorunda olan 10 yaşında üzgün ve biraz da hırçın bir kız çocuğudur. Chihiro ve ailesi bu taşınma için yapacakları yolculukta pek çok ilginç şeyle karşılaşacaklardır.

Önce Chihiro’nun anne ve babası mola yerlerindeki yemekleri yedikleri için domuza dönüşürler. Karanlık çökerken Chihiro az önce gördüklerinin, tuhaf olayların sadece bir başlangıcı olduğunu anlar. Kimsesiz görünen mola yeri bir anda yüzleri olmayan ruhların istilasına uğramıştır. Chihiro, anne ve babasına yardım etmek istese de bu hayalet karnavalının içinde esas hayatı tehlikede olan kişi kendisidir. Chihiro, korkuyla sarsılırken kolunu tutan gizemli bir yabancı, Haku, ona yardımcı olacağına söz verir ve öğütlerini dinlemesini ister.

Chihiro hayatta kalmak için, kendisini bir çeşit ‘hayalet dinleme tesisi’ olan bir otele kabul ettirmek zorundadır. Chihiro kendine otelde bir iş bulmayı başarsa da, esas macera bundan sonra başlayacaktır.

Chihiro, hayaletlerin gizem perdesini aralamakla kalmayacak, aynı zamanda esrarengiz Haku ile aşkın büyüsünü de keşfedecektir.

ANİME’DE BİR EFSANE: HAYAO MİYAZAKİ

Japonya, başlangıcından bu yana animasyon sinemasının anavatanı olmuştur. Hayoa Miyazaki ismi ise Japonya’daki animasyon konusunda bir efsane olarak kabul ediliyor.

Miyazaki, üzerine kitaplar yazılan son filmi “Princess Mononoke – Prenses Mononoke”den sonra sinema kariyerini sona erdirme kararı almıştı. “Spirited Away – Ruhların Kaçışı” (orijinal adı ‘Sen To Chihiro No Kamikakushi’) ile bu kararından vazgeçen Miyazaki, sadece kendi kariyerini taçlandırmakla kalmadı aynı zamanda animasyon sineması ile ilgili pek çok ilkin de yaşanmasına fırsat tanıdı.

MİYAZAKİ’DEN ‘RUHLARIN KAÇIŞI’

” Film, pek çok Japon tanrısının ve ruhunun sık sık gittiği bir banyoevinde geçiyor. Japon banyoevlerine dair gençliğimden beri taşıdığım bazı tuhaf izlenimlerim var. Hep böyle ilginç bir yerde geçen bir film yapmak istemiştim ve tanrılar için bir banyo evinin daha da komik olacağını düşündüm. Japon tanrılarının da tıpkı bizim gibi arasıra banyoevlerine gittiklerini ve bedenlerini dinledirmek için bir kaç günlüğüne oraya sığındıklarını düşünüyorum . Orada daha fazla kalmak istiyorlar ama hafta sonu bitince gitmek zorundalar. Tanrıların bu günlerde ve bu çağda oldukça meşgul olduklarını düşünüyorum. Arka planın ve yapıların nasıl görüneceğine bu şekilde düşünerek karar verdim.”

REKORLAR, ÖDÜLLER, ALKIŞLAR

“Spirited Away – Ruhların Kaçışı” 2000’lerin sinemasının ilk başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen özel bir yapım. Animasyonun anavatanı olan Japonya’da ustaların ustası sayılan Miyazaki “Ruhların Kaçışı”nı çekmeye karar verdiğinde, ülkesindeki ve dünyanın dört bir yanındaki anime meraklıları oldukça heyecanlanmıştı. Ancak hiç kimse ortaya çıkacak yapımın böylesine büyük bir sinema olayına dönüşeceğini, dünyanın dört bir yanında sayısız ödüle boğulacağını tahmin etmiyordu.

“Ruhların Kaçışı” izleyici ve eleştirmen zevklerinin buluştuğu o ender filmlerden birisi olarak, vizyona girdiği ilk andan itibaren farklı bir yapım olacağının sinyallerini verdi. Film Japonya’da bugüne kadar en çok seyredilen sinema filmi olma özelliğini kazanarak şaşırtıcı bir rekor kırdı. “Ruhların Kaçışı” bir yandan Japonya’da gişelerde rekorlara koşarken, diğer yandan da dünyanın çeşitli festivallerinde ödüle boğuluyordu.

ANİMASYONA VERİLEN İLK ‘ALTIN AYI’

Avrupa’da düzenlenen en prestijli üç festivalden birisi olan Berlin Uluslararası Film Festivali “Ruhların Kaçışı”nı büyük ödül ‘Altın Ayı’ya değer bularak bir ‘ilk’ daha yaşanmasını sağladı. Festival tarihinde ilk kez bir Animasyon film En İyi Film dalında ödüle değer bulunuyordu.

“Ruhların Kaçışı”nın aldığı ödüller ve kırdığı rekorlar, filmin ününü gösterildiği ülkelerin dışına taşıyordu. Miyazaki’nin başyapıtı, dünyanın dört bir yanında düzenlenen hemen her festivalde gösteriliyor, festival programlarının en çok izlenen filmi haline geliyordu. Ülkemizde de 2. İf Bağımsız Filmler Festivalin’de gösterilen film, seyircinin yoğun ilgisi ile karşılanarak, kapalı gişe gösterildi.

“Ruhların Kaçışı”na gösterilen bu ilgi üzerine film, peşpeşe dünyanın çeşitli ülkelerinde gösterilmeye başlandı. Daha Amerika’da gösterime girmeden toplamda 200 Milyon dolar hasılat yapan film, kırılması imkansız sayılan bir rekorun bir animasyon yapım tarafından kırılmasına olanak tanıdı.

GELMİŞ GEÇMİŞ EN BAŞARILI ANİMASYON

“Ruhların Kaçışı”nın uluslararası arenada gördüğü bu yoğun ilgi, ABD’li dağıtıcımları harekete geçirdi. Filmin ABD’deki ilk gösteriminin ardından sinema alanındaki en saygın internet sitelerinden IMDb’nin binlerce kullanıcısı, filmi oylarıyla gelmiş geçmiş en başarılı animasyon film seçtiler. Sitenin kullanıcıları bu fikirlerinde yalnız değillerdi. 23 Mart 2003 tarihinde düzenlenen Oscar ödüllerinde “Ruhların Kaçışı” en iyi animasyon dalında Oscar kazanarak adını sinema tarihine yazdırdı.

ÖDÜL VE ADAYLIKLAR LİSTESİ
* 2003 Amerikan Sinema Akademisi Ödülleri – En İyi Animasyon Oscar Ödülü
* 2003 Annie Ödülleri – En İyi Animasyon Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü, En İyi Senaryo Ödülü
* 2002 Japon Akademi Ödülleri – En İyi Film Ödülü
* 2002 Berlin Film Festivali – En İyi Film, Altın Ayı Ödülü
* 2002 Boston Film Eleştirmenleri – Özel Ödül
* 2003 BFCA Ödülleri – En İyi Animasyon Ödülü
* 2003 Cinekid Film Ödülleri – En İyi Film Ödülü
* 2003 Dallas Film Eleştirmenleri – En İyi Animasyon Ödülü
* 2003 Florida Film Eleştirmenleri – En İyi Animasyon Ödülü
* 2003 Golden Satellite Ödülleri – En İyi Film Ödülü
* 2002 Hong Kong Film Festivali – En İyi Asya Filmi Ödülü
* 2002 Los Angeles Film Eleştirmenleri – En İyi Animasyon Ödülü
* 2003 New York Film Eleştirmenleri – En İyi Animasyon Ödülü
* 2003 Online Film Eleştirmenler Birliği – En İyi Animasyon Ödülü
* 2002 San Francisco Film Festivali – En İyi Film Seyirci Ödülü
* 2003 Bilimkurgu, Fantastik ve Akademi Ödülleri – En İyi Animasyon Adayı, En İyi Müzik Adayı, En İyi Senaryo Adayı
* 2003 Chicago Film Festivali – En İyi Yabancı Dilde Film Adayı, En İyi Müzik Adayı
* 2003 Cesar Ödülleri – En İyi Yabancı Dilde Film Adayı
* 2002 Avrupa Film Ödülleri – En İyi Yönetmen Adayı
* 2003 Amerikan Ses Kurgusu Ödülleri – En İyi Ses Kurgusu Adayı
* 2003 Online Film Eleştirmenler Birliği – En İyi Yabancı Dilde Film Adayı

Filmin Künyesi
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Senaryo: Hayao Miyazaki
Görüntü Yönetmeni: Atsushi Okui
Müzik: Jo Hisaishi
Yapımcı:Yosuyoshi Tokuma , Toshio Suzuki
Yapım yılı ve ülkesi: 2001, Japonya
Tür: Animasyon, Fantastik
Orijinal Dil: Japonca
Süre: 125 dk.
Dağıtımcı: Özen Film / Bir Film

ETKİNLİĞİN:
Tarihi: 27 Mart Cumartesi
Saati: 18.00
Yer: Meşrutiyet Cad. Hatay Sk. 7/14 Kızılay ANKARA

Yorum yaz