Mersin de çalışmalarını yürüten yerel Kürtçe hip-hop grubu Bandor’la söyleşi

Mersin de çalışmalarını yürüten yerel Kürtçe hip-hop grubu Bandor’la söyleşi

15 Eylül

Mersin de çalışmalarını yürüten yerel Kürtçe hip-hop grubu Bandor’la söyleşi

Tarihsel süreç yeniliğini koruyor. Amerika da yaşayan Afrika ve Latin gençler tarafından yozlaşmaya ve yok sayılmaya yönelik yapılan hip-hop Kürt genleri tarafından benimsendi Mersin de faaliyet gösteren yerel Kürtçe hip-hop grubu Bandor Mersin ve yurdun dört bir yanında hip-hop kültürünü benimseyen Kürt gençlerinin olduğunu söylüyor. Bandor grubundan Serhildan ve Pexwas ile söyleşi yaptık

Kürtçe Hip-hop yapıyorsunuz, Yeni yeni yayılan bir şey bu peki siz bu yolu neden seçtiniz?

Serhildan -Yaşadığımız bu coğrafyada bir çok halk var, bu zengin kültür mozaiğini doğurur, bu çok güzel bir şeydir ülkemiz için. Fakat ezilen bir halkta vardır. Dilsiz bir halk! Yıllarca görünmeyen, yok sayılan… Nedenlerini açıklayacak olursam, hip-hop ’un doğuşundan başlamam gerekecek. Hip-hop  Amerika da yaşayan Afrika ve Latin gençler tarafından hakları ellerinden alındığı onlarında yok sayıldığı bir süreçte, gençler tarafından sistemi eleştirmeye, bunu sanat yoluyla popüler alt kültür olan bu müzik tarzı ile dile getirmişlerdir. O dönemde en çabuk yayılan ve genel olarak gençlerin yaptığı bir müzik tarzıdır. Bu müzik kültürü biz Kürt gençlerini de etkilemiştir. Bu yolu seçmemizin nedeni budur.

Sadece Kürtlerin sorununu mu dile getiriyorsunuz ve bu temelde yaptığınız çalışmalar dan bahseder misiniz?

Pexwas -Öncelikli olarak kendi yaşadığımız sorunlar var buna her şeyi katabiliriz. Fakat genel olarak bütün ezilenleri ve ezilenlerin büyük bir kısmı Kürtler olduğu için ve kendi halkımız olduğu için şarkılarımızda kendi halkımıza dönük ağırlıklı yer veriyoruz. Parçalarımızı kardeş iki halk olan Kürtçe ve Türkçe yapıyoruz. Birlikte düet yaptığımız ve farklı dillerde yaptığımız çalışmalarda oluyor.

Serhildan- Grup arkadaşımın da dile getirdi fakat ek olarak şunları söylemekte fayda görüyorum. Bu işe başladığımız döneme dönecek olursak sadece Kürtlerin sorunu idi bizim uğraşlarımız. Ama hip-hop kültürüne yoğunlaştığımızda araştırmalarımız ve tecrübelerimizle gördük ki diğer halklarında sorunları var. Etrafımızda dönen olumsuzlukları ve adaletsizlikleri görmezden gelemezdik ve Türkiye’deki bütün kültürleri içeren çalışmalara yoğunluk gösteriyoruz!

BANDOR’ dan bahseder misiniz? Grup nasıl oluştu, ismi nerden geldi?..

Pexwas – Aslında bizim bir araya gelmemiz çok uzun uğraşlar sonucu oldu gruptaki diğer arkadaşlarımızın hepsinin bireysel çalışmaları vardı. Bütün grup arkadaşlarımız internet üzerinden Kürtçe hip-hop platformunda üretimlerini yayınlıyordu. bir süreden sonra ise şuan Bandor grubu içerisinde olan elemanların Mersin de bulunmaları daha yakın bir temas kurmamızı sağlamıştı. Böylece bir araya gelerek ilk grubumuz olan Stêrka Sor (Kızıl Yıldız) grubunu kurduk. Bazı anlaşmazlıklardan dolayı eski grubu dağıttık. Etki anlamına gelen Bandor ise, hem dağılmamıza neden olan faktörler hemde daha güçlü adımlarla ve yeni anlayışlara açık ve farklı gözle bakmayı hedefledik.

Şuan grup da kaç kişi var yürüttüğünüz faaliyetleriniz nelerdir?

Pexwas- Şuan grupta 3 arkadaşız. İsimler şöyle Serhildan – Awaz – Pexwas. İçinde olduğumuz faaliyetler ise İnternet üzerinden yayınlamak üzere bir albüm ve bir klip yapıyoruz şuan .Kısa bir süre içerisinde çalışmalarımızı yapacağız. Yakın bir süre içerisinde internetten parçalarımızı ücretsiz indire bilirsiniz.

Bandor grubunun hedefinde ne var amaçladığı yol ne hangi konulara karşı tavır alacak?

Serhildan- Tavrımız yukarıda verdiğimiz cevaplardadır aslında her zaman olumsuzlukları ve ezilen haksızlığa uğrayan her canlının yanındayız. Henüz yolun başındayız ve her zaman gruptaki her bireyin sürekli araştırma ve gelişme, kendimizi yenileme gibi bir hedefimiz var.

Çalışmalarınızı dinleyiciye nasıl ulaştırıyorsunuz hangi paylaşım sitelerini kullanıyorsunuz?

Daha çok konserler oluyor ama yaşadığımız çevredeki dinleyicilerimize kendimiz elden ulaştırıyoruz. Aslında bir çok paylaşım sitelerinde çalışmalarımız yer alıyor. Genelde www.kurdishhiphom.netwww.myspace.com/emreakaserhildan ve www.myspace.com/amedpexaz ağlarından ulaşabilirler.

Kürt müziği size göre günümüzde hangi aşamada?

Serhildan- Günümüze göre pekte beklediğimiz yerde değil. Adeta Kürt müzik piyasası bir çarkın içinde diye biliriz. Bunda şuan tanınan çoğu Kürt sanatçıların payı vardır. Birincisi profesyonel bakış açısı yok. Bir diğer büyük yanlış ise albümler oluyor. Şuan müzik firmalarından çıkan albümlerin %70 i düğün müzik albümleridir! Bunun nedeni ise sadece işin eğlenceye dayalı yönünü insanlara yansıtmaya çalışıyorlar. Buna sanatçı arkadaşlarımız nasıl bakıyor çok merak ediyoruz. Diğer kısmı ise Kürt müziğinden iyice beslenip sonra asıl görevini unutup işin eğlence ve yozlaşma yönü olan bar kültürünü seçiyorlar adeta Kürt müziğini köreltiyor diyebiliriz. Bunların nedenini Kürt müzik kültürünün gelişmesini isteyen arkadaşlarımıza soruyoruz.

Kürt müzik kültürü çok eskidir ve çok zengindir. Edebi yönden zengin olan Dengbêjî kültürü günümüze kadar gelmiştir. Biz bile yaptığımız çalışmalarımızda Dengbêjî kültüründen besleniyoruz.

Grup: Kürtçe hip-hop grubu Bandor

Röportaj:

Ali Osman Abalı / www.mersinyasam.com

13 Eylül 10

Yorum yaz