Mersin sokaklarında mağdur insanlar zorla dilendiriliyor gören bir yetkili yok mu?

Mersin sokaklarında mağdur insanlar zorla dilendiriliyor gören bir yetkili yok mu?

18 Ağustos

Ramazan ayı dolayısıyla sokaklarda hemen hemen her köşede bir dilenci görmemiz normaldir herhalde. Kimisi insanların dini inançlarını sömürmek için, kişiliğini bir kenara bırakarak kendince, akıllı bir yol izleyerek dilenmeyi tercih etmiş kişiliksiz, aciz, emekten yoksun insanlar. Kimisi de hasta, sakat vs. Birinin ya da bir dilenci çetesinin eline düşmüş mağdur insanlar.

Abdullah adındaki genç arkadaşla bu sabah tanıştım. Abdullah, yaklaşık 200 kilo. Kimlikte 17, ama aslında 19 yaşında olduğunu söylüyor. Obezite hastası, su içse ‘yarıyormuş’. Her geçen gün kilo alıyor; ne yazık ki konuşmakta bile zorlanıyor. Obezite dışında başka bir hastalığı var mı bilmiyoruz. Bu tür mağdur insanları, sokaklarda dilenmeye ‘kim ya da kimler zorluyor’. Bu durumları sorgulayan oldu mu? Abdullah, Mersin’in en işlek caddelerinden biri olan ‘Hastane caddesinde dileniyor’ bu genç arkadaş gibi binlerce mağdur dilenmeye zorlanan insan var.  Abdullah’la biraz sohbet etmek istedim ne yazık ki sorduklarıma cevap verecek mecali yoktu. Hastalığı nedeniyle yaşamının kısa bir zaman içinde, acı çekerek biteceğini biliyor olmasa, etrafına tuhaf bakışlarla, sanki küfür edermiş gibi bakmaz sanıyorum.

Buradan yetkililere sesleniyoruz. Lütfen işinizi yapın bu mağdur insanları kim ya da kimler dilendiriyor bulun. Bu insanlar belediyelerin sorumluluğu altında bakılmak, barındırılmak zorunda. Mağdur, muhtaç sağlığı yerinde olmayan insanlara devlet bir şekilde sahip çıkmak zorunda.  Lütfen görevinizi yapın. Lütfen görevimizi yapalım. Bu insanlara birkaç kuruş para verip vicdanımızı rahatlatmayalım. Bu mağdur insanların takipçisi olalım, insanca yaşasınlar.

Ali Osman Abalı / www.mersinyasam.com

Yorum yaz