"Pippa'ya Mektubum"u izliyoruz

"Pippa'ya Mektubum"u izliyoruz

04 Mart

8 Mart’ın arifesinde Ankara Üreti-Yorum Kolektifi “Pippa’ya Mektubum” filmini yönetmeni Bingöl Elmas’la birlikte izlemeye çağırıyor…

Pippa’ya Mektubum bir yol filmi. Dünya barışı için beyaz gelinlik giyip Milano’dan otostopla yola çıkan Pippa Bacca’nın yolculuğu, Türkiye’de, Gebze Ballıkayalar’da uğradığı saldırıyla çok üzücü bir şekilde sonlanmıştı. Türkiye’nin siyasi liderleri, basını ve aydınları olayı kınarken, birçok insan da Türkiye’de binlerce kadının her gün tekrar tekrar maruz kaldığı şiddet olaylarına bu olaydaki kadar güçlü tepki verilmediği için öfkeliydi. Film, Bingöl Elmas’ın yine otostopla, ama bu sefer siyah bir gelinlikle, “Barış Gelini”nin yarım kalan yolculuğuna devam etmesini anlatıyor. Kameralı yolculuk, Pippa’nın son otostop yaptığı yerden başlayıp Suriye sınırında son buluyor. Türkiye yollarında maço kültürün ve şiddetin temsil biçimlerinin ve de temsilcilerinin izini süren Bingöl, erkeklere ait alanlarda, otobanlarda, ve kamyonlarda kadın olarak gezinip hiçbir tacize, tecavüze uğramadan var olabilmek, aynı zamanda da kamyon şoförleriyle Pippa’dan, tacizden, “erkeklikten” bahsetmek istemiş. Ortaya çıkan film, beklenebileceği üzere karanlık bir film değil; Bingöl Elmas film boyunca kızgın değil, asık suratlı değil, amacı birilerini azarlamak ya da birilerine ders vermek de değil. Her zaman samimi ve hatta zaman zaman esprili bir bakışla, hem olanları anlamaya çalışıyor, hem de olabilecekleri hayal ederek umuda selam gönderiyor.

Yönetmen hakkında
Bingöl Elmas, 1976’da Erzurum’da doğdu. Eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladı. Haber bültenlerinde muhabirlik ve yönetmenlik deneyiminin ardından, 2001–2008 yılları arasında Türkiye Belgesel Sinemacılar Birliği’nde çalıştı. Yönetmen, yapımcı ve senarist olarak çeşitli belgeseller çekti. Ağustos Karıncası (2005) adlı belgesel filmi Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde birincilik ödülü kazandı.

Tarih: 7 Mart Pazar
Saat: 18.00
Yer: Meşrutiyet Cad. Hatay Sk.7/14 Kızılay/Ankara

2 yorum

  1. DforDebian

    Etkinliği düzenleyen ve izleyen arkadaşlar, film nasılmış? Etkinlik sonrası hiçbir değerlendirmeniz olmadı. Biz de filmi merak ediyoruz burada. Bingöl Elmas’la sohbet oldu mu, o neler anlattı?

    Bizi habersiz bırakmayın sevgili Ankara ahalisi…

  2. Filmi (nöbet gereği) izleyememiş bir ankara ahalisi olarak ben de sabırsızlıkla bir bilgilendirme bekliyorum açıkcası:))

Yorum yaz