üreti-yorum'un internet macerasında yeni ufuklara doğru

üreti-yorum'un internet macerasında yeni ufuklara doğru

20 Temmuz

üreti-yorum’un internet macerası da nedir, zaten bütün olay internetten başlamadı mı diyenleri duyar gibiyim. evet bir yönüyle her şey internetten başladı. Ama 6-7 yıllık geçmişimize dönüp bakınca internette neler yapmışız, bir de dışarıda, yani sokakta neler yapmışız diye bakınca, internetteki varlığımızın sınırlılığını daha iyi görebiliriz. bugün bu mecranın neredeyse “kaderine terk edilmiş” olması bir yana, web alemindeki gelişmelerin de oldukça gerisinde kaldığı rahatlıkla görülebiliyor. twitter, google+, tumblr vs. ile sosyal medya aldı yürüdü. blog alemi, hele çoğul kullanıcı bloglar da öyle. bizse wordpress zenginliklerinden görece erken faydalanmaya başlamış olsak da uzun süredir oldukça geri bir noktada demir atmış durumdayız.

hayat bütün zenginliğiyle akıp giderken elbette internet ortamı da ondan geri kalmıyor. hayat karşısında inşa etmeye çalıştığımız duruşun, tavrın ayaklarını buralara da yaymazsak bir şeylerin eksik kalacağı aşikar. içerik tartışmalarını başka başlıklarda yürütmek üzere kenarda tutup, bu başlığı internet sitemizin yapısı, işlevleri, biçimi, sosyal medyanın olanakları vs. gibi bu mecra özelinde tartışmalara ayıralım.

ilk taşı ben atayım. wordpress güncellememiz gelmiş ve bu konuda admin’imizi uyarmamız gerekiyormuş, ben yönetim arayüzünün yalancısıyım. admin buradan başlayarak sitedeki yeni tartışmalara kulak kabartırsa mümkün olan hızlı sonuçları da en kısa sürede elde etmeye başlayabiliriz. buradan yürüyelim.

5 yorum

 1. Ben sosyal medyanın artık çok basit olarak algılanmaması gerektiğini düşünüyorum. İstediğimiz kadar sanal diyelim artık 10yıl öncesinin sanallığı bulunmamaktadır nasıl her ulus iki ulus diyorsak artık her hayatta (sanal ve gerçek) iki hayat konumundadır. Facebook twitter vs. bunların hepsinde yapılan işler bir karşılığını bulmaktadır. Sosyal medyayı kullanmazsak hele ki kültür sanat alanında belki insanların en çok artık yöneldikleri alanlar sanal ortamda bu noktalardır kesinlikle eksik kalacağını düşünüyorum.

 2. yavuzhirsiz

  görünüşe göre bu konu diğerlerine kıyasla pek rağbet görmemiş. ben aklıma gelenleri söyleyeyim.

  - arama kutusunun görünür bir yere çekilmesi gerekiyor bence
  - yazıların altında ve ana sayfada facebook like veya twitter paylaş butonları olmayan tek site bizimkisi galiba, bir süre aradım, örneğini bulamadım :)
  - bağlantılar bölümü hemen hemen ölmüş gibi, bence kaldıralım gitsin
  - video bölümü de keza ıskartaya çıkmış gibi, bir müddet kaldırılabilir bence
  - sol sütundaki KATEGORİLER, ARŞİVLER ve diğer başlıkların fontları bende bozuk görünüyor, bozuktan kastım kırık gibi, akıcı değil yani, düzelme ihtimali var mıdır?

  ilk aklıma gelenler bunlar, bişeyler düşündükçe yazarım tekrar.

 3. evet gerçekten de pek rağbet görmedi burası, ben de çok bozuluyorum :) şaka bir yana sitenin hiçbir yerinde “paylaş” eklentisi olmadığını ben de yeni fark ediyorum, hakikaten çok ilginçmiş. admin arkadaş wordpress güncellemesini yapmış sanırım, bun konuya da acil tarafından el atarsa şahane olur. bir de ben kendimize bir üreti-yorum twitter hesabı açalım ve siteye gelen tüm yazılar otomatik olarak oraya gitsin gibi bir şey düşündüm. olabilirliği hakkında yine ilgili arkadaşlar bizi aydınlatırlarsa süper olur.

 4. greyfurt

  facebook hesabı var üretiyorum’un oranın bir düzenlenmesi gerekiyor. ilgili eller devreye :) twitter da kullanalım bence. zaten sosyal medya adına ne varsa araç olarak kullanılabilir. önemli olan bunu nasıl kullanacağımız, nasıl dolduracağımız. bu konuda da dergi tartışmalarının yararı olur fikrindeyim. 

Yorum yaz